Výstava na náměstí Míru přiblíží výjimečný vztah českého a židovského národa

Od 1. do 29. května proběhne na náměstí Míru venkovní výstava o historii vztahů mezi Izraelem a Českou republikou. Výstava s názvem Záhadné pouto vznikla při příležitosti 30. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi Státem Izrael a tehdejším Československem z podnětu Velvyslanectví Státu Izrael v ČR. Vzájemné vztahy mezi českým a židovským národem přibližuje expozice na několika vybraných událostech a málo známých fenoménech od prvních dokladů českého jazyka v hebrejských rukopisech až po znovunavázání diplomatických vztahů po sametové revoluci v roce 1990.

Námět a texty sestavil kurátor výstavy, hebraista a diplomat Robert Řehák. Kresby a grafické zpracování vytvořili studenti ateliéru Mediální a Didaktická ilustrace Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské Univerzity v Plzni pod vedením ilustrátorky Renáty Fučíkové.

Mezi českým a židovským národem existuje hluboké pouto, které nevychází z kalkulace „něco za něco“, sahá až k samým počátkům a projevuje se jak na mezilidské, tak na mezistátní úrovni. Oba početně malé národy mají podobný smysl pro humor, úctu ke vzdělání, schopnost číst mezi řádky a vzájemnou sympatii. Ačkoliv Česká republika a Stát Izrael leží daleko od sebe, mají nadstandardní vztahy a izraelští představitelé o Češích mluví jako o nejlepších přátelích Izraele v Evropě. Jedná se o těžko popsatelný, na ničem nezávislý emocionální vztah – jakési „Záhadné pouto“.

K samotné výstavě vznikla také kniha Záhadné pouto, která rozvíjí téma výstavy a doplňuje ji o další ilustrace. Kniha je k objednání přes Západočeskou Univerzitu v Plzni nebo přes Velvyslanectví státu Izrael.

Výstavě instalované na náměstí Míru udělila záštitu starostka Prahy 2 Mgr. Jana Černochová.

Výstava Záhadné pouto