Výstava k 10. výročí úmrtí prezidenta Václava Havla

Výstava fotografií Jiřího Jírů se koná u příležitosti letošních nedožitých 85. narozenin a 10. výročí úmrtí prvního českého prezidenta Václava Havla (5. 10. 1936 – 18. 12. 2011).

Jiří Jírů
V roce 1993 přijímá fotograf Jiří Jírů nabídku stát se osobním fotografem prvního prezidenta České republiky Václava Havla a zanechává tak práci pro prestižní časopisy, jakými byly National Geographic, Newsweek, LIFE, Paris Match, TIME, Business Week či New York Times.
Narodil se v Praze. Zájem o fotografování v něm vzbudil strýc, fotograf Václav Jírů (1910–1980), který před válkou spolupracoval s Divadlem Vlasty Buriana, fotografoval v Osvobozeném divadle, věnoval se reklamní fotografii a byl známý rovněž v zahraničním tisku, měl ateliér a byt v Jaromírově ulici.
Jiří Jírů odjel v srpnu 1968 do Belgie a rozhodl se tam zůstat. Po nelehkých začátcích se etabloval jako fotograf prestižních amerických časopisů. Byl mj. vyslán do SSSR, aby zachytil společenské změny v zemi. V roce 1993 se stal osobním fotografem prezidenta Václava Havla. V této funkci pracoval sedm let a fotografie z tohoto období shrnul do knihy HAVEL. Byl za ni oceněn italskou knižní cenou za nejlepší fotografickou publikaci. V roce 2017 obdržel diplom za zásluhy udělený Prahou 1.
Jiří Jírů žije a tvoří střídavě v Belgii a v Jaromírově ulici v Praze 2.

vh next
Zveřejněno: 14.12.2021 – webadmin@praha2.cz