Praha 2 si připomíná 150. výročí položení základního kamene Gröbeho vily

Právě před 150 lety - 3. června 1871 byl položen základní kámen „Villy Gröbe“, dominanty Havlíčkových sadů.Toto výročí si společně dnes připomněli starostka Prahy 2 Jana Černochová a ředitel Ceeli Institute Christopher Lehmann. Fotografie Gröbeho vily, pořízená k této příležitosti, bude vystavena v interiéru budovy.

Svým novorenesančním stylem Gröbeho vila spolu s viničním altánem a pavilonem tvoří architektonický celek obklopený přilehlými vinicemi a anglickým parkem, kde se v průběhu roku konají různé společenské akce. Samotná vila je památkově chráněným objektem, který slouží k pronájmům pro pořádání konferencí, seminářů a dalších akcí. Veřejnosti přístupná je jen s omezením - při kulturních akcích nebo pravidelných komentovaných prohlídkách, které Praha 2 pravidelně pořádá.

Architekti Antonín Barvitius a Josef Schulz se při návrhu Gröbeho vily nechali inspirovat italskou renesancí. Fasáda i interiéry tak mají bohatou výzdobu. Současně s výstavbou vily se započalo i s úpravou zahrad a se stavbou umělých skal, na niž se podílel sochař Josef Vorlíček.

Veřejnosti byl park otevřen až v roce 1906 a tehdy byl i přejmenován na Havlíčkovy sady. Od té doby vila spolu se sady několikrát změnila své nájemníky a s nimi i využití. Pod správu Městské části Praha 2 přešly jednotlivé části areálu v letech 1992 – 1999, samotná Gröbeho vila až 13. března 1997 a to ve značně zchátralém stavu.

Během následujících let prošel rekonstrukcí celý areál. Park se stal vyhledávaným místem nejen Pražanů, ale i mnoha návštěvníků metropole. Je oblíbenou odpočinkovou lokalitou i místem pořádání různých společenských akcí, včetně hojně navštěvovaného vinobraní. A Praha 2 dělá maximum pro to, aby to tak zůstalo a lidé se sem rádi vraceli.

Více o historii jedné z nejkrásnějších pražských vil naleznete v Encyklopedii Prahy 2:

Deklarace spolupráce

Zveřejněno: 03.06.2021 – andrea.zoulova@praha2.cz