Den válečných veteránů na náměstí Míru připomněl odvahu a statečnost našich vojáků

PRAHA (11. listopadu 2021) Den válečných veteránů, jehož symbolem je rudý květ vlčího máku, si již posedmé připomněla  městská část Praha 2 tradičně na náměstí Míru. Společně s Armádou ČR, Československou obcí legionářskou, Sdružením válečných veteránů ČR a Vojenským historickým ústavem tak dnes vyjádřila úctu válečným hrdinům obou světových konfliktů i našim vojákům padlým v novodobých zahraničních misích.

Celodenní akci oficiálně zahájila po 14. hodině starostka Prahy 2 Jana Černochová, která na pódiu přivítala ministra obrany Lubomíra Metnara, náčelníka generálního štábu Armády ČR gen. Aleše Opatu a další významné hosty, včetně několika válečných veteránů.

„Jsem moc ráda, že jsme letos u nás na Dvojce tuto tradiční vzpomínkovou akci k uctění památky válečných veteránů mohli uspořádat. Vůbec poprvé byl zde na náměstí Míru veřejnosti představen obrněný transportér Titus. Se zájmem jsem si prohlédla i vojenskou polní kuchyni, která rozdala zájemcům stovky porcí guláše. Moc mě potěšilo, když vidím, kolik lidí si připnulo na klopu květ vlčího máku, za příspěvky do Vojenského fondu solidarity všem dárcům moc děkuji. Váleční veteráni si zaslouží naši úctu, nesmíme nikdy zapomenout, že právě jim vděčíme za svobodu,“ zdůraznila Jana Černochová.

Den válečných veteránů začal na náměstí Míru už dopoledne, kdy děti a žáci z mateřských a základních škol předali tematické obrázky zástupcům Armády ČR. Po celý den byla k vidění historická i moderní vojenská technika Armády ČR, prezentace vojenského zdravotnictví a ukázky armádní činnosti. Vyvrcholením programu bylo zatloukání křížků se jmény padlých hrdinů v pietním háji, kterého se zúčastnili radní Prahy 2 a významní hosté. Letošní akce připomněla i 30 let od války v Perském zálivu, k níž se vztahuje výstava Perský záliv, na výstavu Stopy ve Skotsku upozornila hudba dudáků ze skupiny Blue Squadron Pipe Band. Program, kterým provázel vojenský historik Eduard Stehlík, zakončila společná modlitba a přímluva za padlé ve válečných konfliktech, kdy lidé mohli zapálit obětní svíčky.

Den válečných veteránů je významným dnem České republiky a mezinárodně uznávaným svátkem. Slaví se 11. listopadu u příležitosti konce 1. světové války.

 

Zprávu zpracoval Odbor komunikace ÚMČ Praha 2. Další podrobnosti: Mgr. Andrea Zoulová, tisková mluvčí, Odbor komunikace, tel.: 236 044 231, mobil: 731 553 188, e-mail: andrea.zoulova@praha2.cz

Zveřejněno: 12.11.2021 – webadmin@praha2.cz