ZÓNY PLACENÉHO STÁNÍ MČ PRAHA 2

Infomapa a podrobné informace na www.parkujvklidu.cz (odkaz se otevře v novém okně)

Výdejna parkovacích oprávnění Praha 2

Kontakty na výdejnu:
tel. +420 236 044 371
e-mail zps@praha2.cz

Adresa: náměstí Míru 20, Praha 2, hlavní budova, přízemí – místnost č. 014.

Můžete se objednat on-line na konkrétní datum a čas zde.

Den

8:00–12:00, 13:00–17:30

7:30–12:00;  13:00–16:00

8:00–12:00; 13:00–17:30

7:30–12:00; 13:00–16:00

Neděle

Z provozních důvodů bude poslední klient přijat k vyřízení 15 minut před koncem uvedené provozní doby.

Základní informace

Na území Prahy 2 existují od 1. 10. 2017 dva druhy zón placeného stání (ZPS) – modrá a fialová (smíšená) zóna. Správcem ZPS je Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s., a zřizovatelem ZPS je hlavní město Praha.

Modrá zóna

Modrá zóna, která je v Praze 2 na komunikacích vyznačena modrým pruhem (svislé i vodorovné značení), je určena pro tzv. rezidentní parkování. Bez omezení mohou na modré zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. To může provozovatel/uživatel vozidla získat na základě trvalého pobytu v dané oblasti, vlastnictví nemovitosti v dané oblasti, nebo vlastnictvím provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na modré zóně parkovat maximálně 3 hodiny, a to jen po platbě přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha). Modré zóny nedisponují parkovacími automaty.

Provozní doba

Základní provozní doba modré parkovací zóny je v Praze 2 denně od 08:00 hodin ráno do 06:00 hodin ráno, ale může se měnit v závislosti na potřebách jednotlivých lokalit. Mimo základní provozní dobu není parkování v modré zóně regulováno (tzn. denně od 06:00 do 08:00 hodin).

Parkovací oprávnění (POP)

Dlouhodobé parkování v modré zóně je možné na základě parkovacího oprávnění, které lze získat ve výdejně, kde jsou vydávána pouze elektronická parkovací oprávnění (POP). Parkovací oprávnění je vydáváno na základě metodiky pro ZPS.

Kontrola oprávnění k parkování probíhá automaticky pomocí monitorovacího systému na základě registrační značky (SPZ/RZ) vozidla. V modré zóně se tedy za přední sklo vozidla neumisťuje žádný doklad o parkovacím oprávnění, kontrola probíhá elektronicky.

Virtuální parkovací hodiny (VPH)

Aplikace Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha) umožňuje motoristům provádět platby za krátkodobé návštěvnické stání v modré zóně bez použití parkovacího automatu a to po dobu až tří hodin. VPH jsou v modrých zónách v Praze 2  jedinou možností platby pro řidiče, kteří potřebují v oblasti s modrou zónou zastavit za účelem krátké návštěvy, obchodního jednání nebo vykládky či nakládky. Návod pro úvodní zadání osobních údajů do VPHnávod pro platbu při použití VPHnávod pro držitele pečovatelského POP.

Fialová zóna

Fialová zóna, která je vyznačena fialovým pruhem na svislém dopravním značení a doplněna bílým vodorovným značením, je určena pro tzv. smíšené parkování. Bez omezení mohou na fialové zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. To může provozovatel/uživatel vozidla získat na základě trvalého pobytu v dané oblasti, vlastnictví nemovitosti v dané oblasti, nebo vlastnictvím provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na fialové zóně parkovat maximálně 24 hodin, a to jen po platbě v parkovacím automatu nebo přes webovou aplikaci Virtuální parkovací hodiny (mpla.cz/praha).

Provozní doba

Základní provozní doba fialové parkovací zóny je v Praze 2 od pondělí do pátku od 8:00 hodin ráno do 20:00 hodin večer, ale může se měnit v závislosti na potřebách jednotlivých lokalit. Mimo základní provozní dobu není parkování ve fialové zóně regulováno.

Parkovací automaty

Na parkovacím automatu jsou uvedeny informace o ceně za parkování a o způsobu zadávání parkovací relace. Parkovací lístek vydávaný z parkovacího automatu, obsahuje tyto údaje: oblast, datum platby, čas platnosti „do“, ID parkovací relace, registrační značku a cenu za stání vozidlaNávod k použití parkovacího automatu.

Přenosné parkovací oprávnění

Přenosné parkovací oprávnění je náhrada za přenosné parkovací karty. Parkovací oprávnění je vydávané na právnické osoby nebo fyzické osoby podnikající popř. na vlastníky nemovitostí. Ti pak výhradně prostřednictvím osobních stránek uživatele (OSU) mohu měnit registrační značku vozidla, které v danou chvíli bude parkovací oprávnění využívat.

Pečovatelské parkovací oprávnění

Lze zřídit dva druhy pečovatelského parkovacího oprávnění:

a)  Snížená cena parkovacího oprávnění na 1 z maximálně 3 SPZ/RZ na maximálně pěti úsecích (v místě trvalého pobytu osoby, o níž je pečováno) pro stání vozidla fyzické osoby za účelem zajištění péče o fyzickou osobu starší 80 let nebo pobírající příspěvek na péči alespoň III. stupně, která má trvalý pobyt ve vymezené oblasti a současně nevlastní platné parkovací oprávnění. Parkovací úseky lze vyhledat zde.

b)  Snížená cena parkovacího oprávnění ve virtuálních parkovacích hodinách o 90 % v rozsahu stanoveného ročního kreditu na maximálně deseti vybraných úsecích pro stání vozidla fyzické osoby za účelem zajištění péče o fyzickou osobu starší 80 let nebo pobírající příspěvek na péči alespoň III. stupně, která má trvalý pobyt ve vymezené oblasti a současně nevlastní platné parkovací oprávnění. Parkovací úseky lze vyhledat zde. Návod na platbu ve virtuálních parkovacích hodinách pro držitele pečovatelského POP zde.

Ceny parkování

Výtah z ceníku dlouhodobého stání v modré a fialové zóně

Výtah z ceníku krátkodobého návštěvnického stání v modré a fialové zóně

Kompletní znění ceníku stanoveného usnesením Rady hl. m. Prahy č. 1709 ze dne 18. 7. 2017

Ke stažení

Potvrzení o příjmu ze závislé činnosti dle zákona o daních z příjmů č.586/1992 Sb.

Metodika pro výdej parkovacího oprávnění

Návod k osobním stránkám uživatele (OSU)

Návod k pečovatelskému parkovacímu oprávnění prostřednictvím VPH

Žádost o vrácení poměrné části poplatku za nečerpané (zrušené) parkovací oprávnění