Vernisáže výstav Karla Benetky a Česko-polských spojenců (vloženo video)

V týdnu od 2. do 9. září byly zahájeny dvě expozice, každá ze zcela jiného ranku. Na Novoměstské radnici začala výstava malíře a dlouholetého obyvatele Prahy 2, Karla Benetky. O den později pak byly na náměstí Míru instalovány venkovní panely s výstavou Jindřicha Marka z Vojenského historického ústavu, nazvanou "Spojenci: Poláci a Češi na bojištích druhé světové války".
Obou vernisáží se za Prahu 2 zúčastnili starostka Jana Černochová a místostarosta pro oblast kultury Jaroslav Šolc. Osmdesát let od vypuknutí druhé světové války, ale také soudržnost Čechoslováků a Poláků v boji proti nacistickému Německu si připomněli také chargé d´affaires Velvyslanectví Polské republiky Antoni Wręga, plukovník a vojenský historik Eduard Stehlík či Rafał Wiśniewski, ředitel Národního centra kultury. Mezi hosty nechyběli zástupci armád či vojenští přidělenci některých ambasád. Moderoval Maciej Ruczaj, ředitel Polského institutu. Ten připravil program vernisáže, v jehož rámci byla k vidění ukázka pořadových cvičení čestné jednotky z Krakova, či první středoevropský hraný film v technologii VR "Kartka z Powstania", týkající se varšavských událostí ze srpna 1944.

Výstava děl Karla Benetky potrvá na Novoměstské radnici do 15. 9., jeho grafické listy budou posléze vystaveny na Úřadu městské části. Česko-polští spojenci zůstanou na náměstí Míru do 17. 9.

Text: kav
Foto: vin