V zahradě Ztracenka byl odhalen pomník obětem totalitních režimů (vloženo video)

V zahradě Ztracenka stojí ode pondělí 1. října pomník obětem dvou totalitních režimů, nacistického a komunistického, jejichž symbolem je rodačka z Prahy 2, dr. Milada Horáková. Slavnostního odhalení se zúčastnila i její dcera, Jana Kánská. U pomníku hovořili místopředseda Konfederace politických vězňů a předseda Klubu dr. Horákové, František Šedivý, starostka Prahy 2 Jana Černochová a autoři pomníku, Ladislav Sorokáč a Ondřej Tuček. Smuteční kytici položila za Prahu 2 starostka spolu s místostarostou Martinem Víškem a radním Jaroslavem Šolcem. Moderátorem odhalení byl ředitel Gymnázia dr. Milady Horákové Filip Novák, studenti gymnázia zazpívali závěrem státní hymnu.

Místostarosta Václav Vondrášek pak poděkoval paní Jitce Titzlové z Klubu dr. Horákové, jež byla hybnou osobností vzniku pomníku, za několikaletou spolupráci – memorandum o vzniku pomníku bylo mezi Prahou 2 a Klubem podepsáno v dubnu 2015. A pomník vznikl tak, jak se v memorandu obě strany zavázaly, tedy v horizontu přibližně tří let.

Praha 2 přispěla finanční částkou a hlavně poskytla pro pomník místo ve zrekonstruované zahradě. „Pevně doufám, že že pomník právě v zahradě Ztracenka bude vybízet lidi k zamyšlení nad našimi dějinami a že i díky němu neztratíme vzpomínky na hrůzy totality nacistické, ani komunistické. A hlavně nepřestaneme vzpomínat na lidi, kteří byli ochotni proti oběma režimům bojovat i za cenu vlastního života,“ uvedla Jana Černochová.

Zveřejněno: 01.10.2018 – webadmin@praha2.cz