Pražská vlastivěda v květnu 2018

13. 5. / ne 60 LET PIS - VYŠEHRAD A JEHO LEGENDY ANEB JAK ŠEMÍK HORYMÍRA ZACHRÁNIL.  Akce pro děti!Víte, jak Šemík zachránil Horymíra a odkud skočil, aby přeplaval Vltavu? Pojďte s námi poznat slavný a bájemi opředený Vyšehrad! Povídat si budeme o jeho spletité historii, když ještě sloužil jako hradiště a sídlo českých králů. Dozvíte se, jak vypadala vojenská pevnost. Ukážeme si nejstarší pražskou rotundu sv. Martina i hrobku Slavín, kde odpočívají velikáni českého národa. Zjistíte, kdo obýval Vyšehrad jako první a co vlastně řekla kněžna Libuše. Krásné výhledy na Vltavu nám připomenou také bájného rytíře Horymíra a jeho věrného Šemíka, který mu svým skokem do Vltavy život zachránil. Na závěr vás čeká malý kvíz a také dárek. POZOR! – omezený počet účastníků. Doporučujeme využít předprodeje vycházek.Začátek akce v 10:00, 10:30, 14:00 a ve 14:30 u mobilního turistického informačního centra Prague City Tourism (červený vůz), který bude umístěn v areálu Vyšehradu v ulici V Pevnosti. Jednotná cena 20 Kč/za osobu. (průvodci PCT)

60 LET PIS - VYŠEHRAD, NEJEN MÍSTO LEGEND A MÝTŮ.
Prohlídka Vyšehradu představí nejvýznamnější památky této překrásné lokality, odkud je jeden z nejkrásnějších pohledů na Prahu. Jednotlivé objekty si připomeneme v souvislosti s historickým vývojem celého areálu, který byl knížecí a královskou rezidencí, ale také významnou pevností. Neopomeneme na stařičkou rotundu sv. Martina, monumentální baziliku sv. Petra a Pavla s přilehlým hřbitovem, o jehož celonárodním významu si budeme vyprávět. Ukážeme si nejkrásnější výhledy z hradeb Vyšehradu a neopomeneme zmínit bájné pověsti a legendy. POZOR! – omezený počet účastníků. Doporučujeme využít předprodeje vycházek.Začátek akce v 11:00, 13:00 a v 15:00 u mobilního turistického informačního centra Prague City Tourism (červený vůz), který bude umístěn v areálu Vyšehradu v ulici V Pevnosti. Jednotná cena 20 Kč/za osobu. (průvodci PCT)

17. 5. / čt ZA KARLEM IV. NA NOVÉ MĚSTO PRAŽSKÉ. Při procházce se dovíte, že stavba Nového Města byla patrně největším urbanistickým počinem středověké Evropy.  Víte, čím Karel IV. podnítil okamžitou výstavbu Nového Města?  Jak vypadaly hradby, které dal neprodleně po založení města budovat? Povíme si, který kostel měl být největší a proč tomu tak není. Ukážeme si, jak vypadal původní Dobytčí trh a co za největší slávu se tam každoročně konalo. Ujasníme si, které kostely dal na Novém Městě založit a které řády do nich pozval. Začátek akce v 16:00 před podnikem „U Pinkasů“ (Jungmannovo náměstí 15/16). Cena 120/80 Kč (%). Mgr. Dana Kratochvílová

Zveřejněno: 16.04.2018 – webadmin@praha2.cz