Praha 2 vzdává poctu veteránům válečných konfliktů

Praha 2 vzdává poctu veteránům

válečných konfliktů

Ve čtvrtek 1. listopadu 2018 v 11:00 městská část Praha 2 symbolicky zahájila vzpomínkové akce, předcházející Dni válečných veteránů. Přesně jedenáct dní před stým výročím ukončení první světové války vzniklo ve vestibulu radnice na náměstí Míru 20 pietní místo, kde je možné vzdát čest památce vojáků padlých v zahraničních misích a věnovat jim tichou vzpomínku.

Zde může každý vyjádřit úctu hrdinům novodobých konfliktů např. tichou modlitbou nebo vzkazem pro české vojáky v zahraničních misích. První zápis do pamětní knihy provedla a svíčku za padlé vojáky zapálila starostka Prahy 2 Jana Černochová: „Děkuji vám za službu vlasti!“, napsala do „knihy vzkazů“, již poté osobně předá náčelníkovi Generálního štábu Armády ČR. Ještě předtím ale bude kniha k dispozici nejprve ve vestibulu radnice na náměstí Míru a poté na oslavách Dne válečných veteránů, které městská část pořádá v pátek 9. listopadu před kostelem sv. Ludmily na náměstí Míru. „Očekáváme, že lidé budou do této pamětní knihy psát vzkazy našim vojákům na zahraničních misích, které jim pak budou předány,“ řekla starostka Jana Černochová a připomněla, že letos byli zabiti už čtyři čeští účastníci zahraničních misí.

I jejich jména budou přečtena při vzpomínkové akci na náměstí Míru, kde se tradičně připomínají všechny novodobé vojenské oběti válečných konfliktů a zahraničních misí. Za ně bude na prostranství před kostelem sv. Ludmily zasazeno do trávníku 30 křížů se jmény padlých – jeden z nich za rotného Tomáše Procházku, zastřeleného na základně Šindánd v Afghánistánu teprve před několika dny, v pondělí 22. října 2018.

Zástupci městské části budou na náměstí Míru rozdávat vlčí máky, které vytvořily speciálně pro tuto příležitost pravomocně odsouzené ženy ve Velkých Přílepech. Rudý květ vlčího máku se stal symbolem válečných veteránů. Na akci bude také vystaven letoun Britského královského letectva z 2. světové války v barvách československých perutí Spitfire v originální velikosti.

Pietní místo

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-mail: ilona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 05.11.2018 – webadmin@praha2.cz