Praha 2 odhalila originální památník parašutistům padlým v kostele sv. Cyrila a Metoděje

Pamětní destičky vsazené do chodníku u kostela sv. Cyrila a Metoděje připomínají, že v těchto místech před 76 lety padlo v boji sedm československých výsadkářů z Velké Británie. Každá z nich nese jméno padlého, označení výsadku, v jehož rámci byl nasazen, a datum narození a úmrtí oběti. Slavnostní odhalení pamětních destiček se na rohu Václavské a Resslovy ulice konalo v pondělí 18. června ve 12:00. O zřízení originálního památníku se zasadila a na jeho zhotovení finančně přispěla městská část Praha 2. Vznikl z iniciativy historiků Pavla Kmocha a Jiřího Padevěta.

„Tato hmatatelná připomínka pomůže chodcům zamyslet se nad místem, jímž procházejí, a nad osudem mužů, které lze bez rozpaků řadit mezi národní hrdiny. Naše městská část je plná vzpomínek na rozhodující momenty druhé světové války a právě v těchto místech se odehrál jeden z nejdramatičtějších. Vloni jsme si připomněli 75. výročí operace Anthropoid velkolepou akcí na Karlově náměstí a odhalili pamětní desky spolupracovníkům operace, kteří na území Prahy 2 žili a spolu s dalšími dvěma stovkami Čechů byli popraveni v koncentračním táboře Mauthausen. Dnes chceme zviditelnit místo, kde parašutisté skončili svůj hrdinný boj a jejich mrtvá těla byla nacisty bezohledně vyvlečena na ulici,“ říká starostka Jana Černochová.

Před 76 lety, 18. června 1942, padlo v boji v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici sedm příslušníků československých výsadků z Velké Británie: Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Mezi padlými byli i dva vojáci, kteří provedli úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora, SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha.

Po boji byla jejich těla na chrámových kobercích vynesena ven a položena na chodník ve Václavské ulici. Jako osmé bylo na místo přivezeno tělo osmnáctiletého Jana Milíče Zelenky, syna Jana Zelenky Hajského, spolupracovníka parašutistů ze sokolské odbojové skupiny Říjen, který po zásahu gestapa proti jeho rodině spáchal sebevraždu o den dříve.

Na základě pramenné rešerše historika Pavla Kmocha bylo podle fotografií gestapa z identifikace ve Václavské ulici a podle pitevních protokolů parašutistů určeno, na které konkrétní pozici leželo to které tělo. A právě do těchto míst byly v pondělí 18. června 2018 zasazeny pamětní destičky.

Zprávu zpracoval odbor Kancelář starostky a vnějších vztahů ÚMČ Praha 2.

Další podrobnosti: Mgr. Ilona Chalupská, vedoucí odboru Kancelář starostky a vnějších vztahů,

tel.: 236 044 282, mobil: 724 727 224, e-maililona.chalupska@praha2.cz.

Zveřejněno: 18.06.2018 – veronika.trcova@praha2.cz