Památku Jana Palacha můžete uctít také na radnici (vloženo video)

Pietní místo k uctění památky Jana Palacha je nyní také ve výstavních prostorách městské části Praha 2 (nám. Míru 20, 1. patro). Symbolicky 16. ledna 2019 ve 14:30 se zde konalo vzpomínkové setkání za účasti starostky Jany Černochové, radních, dětí základních škol Prahy 2 a dalších hostů. 

Praha 2 si tak připomněla památku Jana Palacha, studenta filozofické fakulty UK, který před padesáti lety obětoval život na protest proti postupující normalizaci a narůstající lhostejnosti české společnosti.  

„I po padesáti letech pro mě Jan Palach zůstává vzorem občanské odvahy. Jeho vzkaz tehdejší společnosti byl zřejmý: Nebuďte lhostejní, bojujte za pravdu a svobodu, a to i za cenu osobní oběti. Můžeme to vnímat jako memento pro naši současnost, kdy sice žijeme v demokratické společnosti, ale je toho dost, co demokracii ohrožuje. Proto bychom si Palachův odkaz měli stále připomínat a naplňovat smysl jeho poselství,“
říká Jana Černochová, která iniciovala zařazení 16. ledna mezi významné dny České republiky. 

Městská část Praha 2 se tradičně připojuje k pietním akcím v den Palachovy oběti. Letos, v roce 50. výročí jeho sebeupálení, připravila ve výstavních prostorách v prvním patře místo, kam se mohou lidé přijít poklonit památce Jana Palacha a podepsat kondolenční listy. Zde také zhlédnou časosběrný dokument Opus 13“, líčící genezi projektu pamětní medaile ve tvaru Palachových rtů od medailéra Otakara Duška, který byl v roce 2015 představen na radnici. Film je proložen dobovými záběry a Duškovými rozhovory s pamětníky, počínaje bratrem Jana Palacha Jiřím. Na radnici bude k vidění do středy 23. 1. 2019. 

len

 Zveřejněno: 16.01.2019 – veronika.simkova@praha2.cz