OTÁZKY A ODPOVĚDI

Vážení občané,
zde můžete vkládat své dotazy vztahující se k chodu Městské části Praha 2 a Úřadu Městské části Praha 2. Vaše dotazy budou zveřejněny po zodpovězení příslušným zástupcem samosprávy či zaměstnancem Úřadu MČ Praha 2. Dovolujeme si vás upozornit, že zodpovězeny budou pouze jasně formulované dotazy vztahující se k jednotlivým tématům.
Příspěvky urážlivé, vulgární, rasistické, obsahující komerční sdělení, porušující platné právní normy ČR či obecné etické normy zodpovídány nebudou. Taktéž nebudou zodpovězeny dotazy s uvedenou nefunkční či falešnou e-mailovou adresou.
Je-li váš dotaz obsáhlejší, komplikovanější či zahrnuje širší problematiku, doporučujeme vám obracet se přímo na jednotlivé zástupce samosprávy prostřednictvím e-mailu, případně si můžete telefonicky sjednat schůzku. Kontaktní údaje na jednotlivé členy Rady MČ Praha 2 jsou uvedeny na našich webových stránkách.

 

Téma Řadit podle data
Obsahuje text:

Pro vložení otázky nejdříve zvolte téma

*  
*  
   
 
*  

1 2 3 4 5  další 
 • Otázka: Parkovací místa blokované dřevěnou kozou nebo jiným materiálem (Zdeněk Klabačka 17.4.2019 14:49)
  dobrý den, již 3 měsíce dnes a denně od pondělí do neděle někdo z baráku v ulici malá Štěpánská 8 blokuje parkovací místa židlemi, dřevěnými kozami, páskou a jiným materiálem parkovací místa strážnící s tím problém nemají ale lidé co tam bydlí ano v případě že to odstraníte dostanete za okno vzkaz "děkujeme místo držíme právě vám" předpokládám že se nejedná o legální zábor děkuji za odpověď
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 17.4.2019 15:36)
   Dobrý den, pane Klabačko,

   legální zábor je před domem č. 7, který zabírá 20 metrů čtverečních vozovky a skončí 15. 6. 2019. Před číslem 8, které zmiňujete, nic povoleného není. Bude tam provedeno místní šetření.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin
 • Otázka: výduchy z garáží Kladská 5 (Jiří Kadeřábek 5.4.2019 10:26)
  Dobrý den,

  rád bych se zeptal na emisní situaci ohledně veřejných garáží Kladská 5 (Mr.PARKIT). Výduchy těchto garáží ústí přímo pod okna sousedních domů, navíc v uzavřeném vnitrobloku, kde je omezená cirkulace vzduchu. Splňuje tento způsob odvětrání současné požadavky a pokud byla provedena analýza znečištění, můžete ji poskytnout k nahlédnutí?

  Předem děkuji za odpověď!

  Srdečně zdraví,

  Jiří Kadeřábek

   
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 15.4.2019 10:07)

   Vážený pane Kadeřábku,

   zákon o ochraně ovzduší č. 201/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů, stanovuje v příloze č. 1 Imisní limity a povolený počet jejich překročení za kalendářní rok. Hodnoty imisí v pětiletých průměrech jsou dostupné na Atlasu životního prostředí: ,,http://mpp.praha.eu/app/map/atlas-zivotniho-prostredi/cs/imise-v-referencnich-bodech“. Na Vámi zmíněné adrese ,, Kladská 5“ nejsou hodnoty v pětiletých průměrech imisí překročeny.

   Výduchy z garáží s kapacitou menší než 500 parkovacích stání nejsou předmětem zájmů ochrany ovzduší ve smyslu závazných stanovisek vydávaných pro územní/stavební řízení, Kladská 5 má pouze 37 parkovacích stání. Garáž ani parkovací plochu nelze považovat za stacionární zdroj, ke kterému by se obec s rozšířenou působností měly z hlediska zákona o ochraně ovzduší vždy vyjadřovat, původci emisí jsou v tomto případě jednotlivé mobilní zdroje.

    

   Odborem výstavby byla stavba kolaudována v roce 2002. V případě, že je stavba v nesouladu s vydaným rozhodnutím o povolení stavby podejte konkrétní podnět na odbor výstavby Úřadu městské části Praha 2.

   S přáním krásného dne,

   Ing. Lucie Svobodová

   Referent odboru životního prostředí

 • Otázka: Stavba domu Belgická 5 (Cveta Kotábová 10.4.2019 11:59)
  Chcete tvrdit, že zbourání domu a postavení nového ,,paneláku,, v 1 památkové zóně je rekonstrukcí starého domu? A dle vašeho vyjádření: Stavební povolení bylo vydané v rozsahu:

  I. přístavba 9-ti podlažního dvorního objektu domu č.p. 681 Vinohrady do výšky jeho podkroví včetně výtahové šachty
  II. nová střešní konstrukce krovu domu č.p. 681 při zachování stávající výšky hřebene střechy
  III. stavební úpravy 1.PP - 2.NP domu č.p. 681 v souvislosti se změnou počtu podlaží (namísto 3 podlaží vzniknou 4 podlaží), změnou užívání 1.NP na 2 prodejny,
  dispozičními úpravami bytů ve 2.NP - 8.NP, vybudováním balkonů na uliční fasádě ve 2.NP - 6.NP s přesahem nad pozemek parc. č. 4182
  a na dvorní fasádě ve 2.NP - 8.NP, zateplením dvorní a uliční fasády, instalací plynové kotelny v 1.PP a
  osazením dvou klimatizačních jednotek na střeše
  Praha 2, Belgická 5

  ve znění změny stavby:

  - změna počtu nadzemních podlaží objektu v uliční části domu, nově navrženo 9 podlaží

  - dispoziční změny všech podlaží, změna polohy výtahové šachty a schodiště.

  Je zvláštní, že také na jiných domech se trvá na špaletových oknech, zde na tomto domě jsou okna typu paneláku stejně tak balkonové dveře. Těch ale, je na této stavbě vícero. Další dotaz, kolik bylo v průběhu stavby provedeno změn v projektu? Popis jaký uvádíte se liší od skutečnosti probíhající stavby. Kdo je za tuto stavbu odpovědný v rámci úřadu Prahy 2?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 12.4.2019 12:10)

   Dobrý den,

   Stavební úřad vydal na stavbu stavební povolení pod č.j. OV/043230/2016/Nova ze dne 24. 11. 2016 a rozhodnutí pod č.j. OV/067172/2018/Nova ze dne 26. 6. 2018 (tzn. jednu změnu stavby).

   K oběma rozhodnutím byla doložena kladná stanoviska Odboru památkové péče hl. m. Prahy.

   Stavební úřad průběžně provádí na stavbě kontrolní prohlídky. Poslední prohlídka byla provedena dne 28. 3. 2019, při které bylo zjištěno, že stavba je prováděna v souladu s vydaným povolením.

   S pozdravem 

   Ing. Radka Nováková
   oddělení územního rozhodování

   odbor výstavby

 • Otázka: zastávky MHD na Ostrčilově náměstí (Vlasta Trnková 11.4.2019 18:25)
  Dobrý den, zajímalo by mě, kdy se konečně dočkáme realizace zastávek formou mysů na Ostrčilově náměstí. Nastupování a vystupování z MHD je za stávajícího stavu obtížné. Děkuji za odpověď.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 12.4.2019 9:06)

   Dobrý den,

   s realizací zastávek formou mysů na Ostrčilově náměstí se počítá, přesný termín realizace však musí sdělit Technická správa komunikací, a. s. Přeposílám proto Váš dotaz na TSK, a. s., k zodpovězení.

   S pozdravem

   Mgr. Josef Tesař
   odbor dopravy a územního rozvoje

   Doplnění o odpověď z TSK, a. s.

   Dobrý den, stavba TSK, tj. rekonstrukce ul. Jaromírova, je podmíněna dalšími koordinacemi s jinými investory. Největším investory je Pražská vodohospodářská společnost, která v této ulici plánuje rekonstrukci vodovodních řadů na rok 2020-2021. Následně by mělo dojít k rekonstrukci samotné komunikace.

    

   S pozdravem

   Ing. Zuzana Hronová

   technik přípravy a real. investic

   Technická správa komunikací hl. m. Prahy, a. s.

 • Otázka: motorka - parkování v zonách (Renata 8.4.2019 13:31)
  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s parkováním motorek na Karlově náměstí. Jsou tu placené zony, ale někde jsem četla, že za motorku se neplatí. Děkuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.4.2019 15:36)

   Dobrý den,

   mopedy, jednostopé motocykly a motokola parkují na území ZPS zdarma.


   Hezký den,

   Mgr. Josef tesař
   Odbor dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Stání na zóně (Červený 7.4.2019 20:18)
  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jaké mám možnosti parkování v ulici moravská či okolních ulicích pokud sem dojizdim do školy? Je možné si zaplatit nějakou kartu?
  Děkuji Červený
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.4.2019 11:56)

   Dobrý den,

   pokud máte trvalé bydliště na Praze 2, můžete si opatřit parkovací oprávnění až na jeden rok na naší výdejně parkovacích oprávnění v přízemí hlavní budovy, místnost č. 014, které je platné pro celé území Prahy 2 a opravňuje Vás k parkování v modrých (parkování pro rezidenty) a fialových (smíšené parkování) zónách placeného stání.
   Pakliže nemáte trvalé bydliště na Praze 2, můžete parkovat pouze ve fialových zónách po zaplacení příslušného poplatku v automatu na ulici či přes virtuální parkovací hodiny, a to při každém parkování. Více informací naleznete na webu k ZPS http://www.parkujvklidu.cz/

    

   Mgr. Josef Tesař

   Odbor dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Zábor chodníku v ulici Na Hrobci (Karel Novák 7.4.2019 9:01)
  Dobrý den,
  před hospůdkou Na Hrobci 7 jsou již od konce března denně rozmístěny židličky a stolky. Podle informací na stránkách úřadu je zábor povolen až od 1.5.2019, a to pouze 9m2. Stolky blokují téměř celou šířku chodníku, přejít na druhou stranu (díky kontejnerům na tříděný odpad) téměř nelze. Provozovna nemá nikde umístěnu cedulku o povoleném záboru. Navíc prakticky celý rok jsou před vchodem trvale umístěny 2 velké sudy sloužící jako improvizované stoly pro kuřáky. I tyto sudy blokují už tak úzký chodník. Můžete se k tomu, prosím, vyjádřit? Děkuji.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.4.2019 9:28)

   Dobrý den,

   opravdu je tato předzahrádka povolena od 1. 5. 2019. Oddělením dopravy bude provedeno místní šetření. V podmínkách rozhodnutí musí být průchozí profil minimálně 1,5 m.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru
   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Rekola a jiná sdílená kola (Václav Nádvorník 5.4.2019 19:48)
  Dobrý den, mohu se zeptat proč z prostoru Vinohrad mizí zóny pro projekt Rekola a najednou se objeví projekt Freebike. Podle vyjádření na facebooku rekol zony mizí, protože si Praha 2 "nepřeje" žádná kola a koloběžky na Vinohradech. V případě koloběžek na chodnících to chápu, ale rekola jezdí většinou po ulicích.
  Díky za reakci.
  V. Nádvorník
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.4.2019 9:26)

   Dobrý den,

   zástupci firmy Rekola a firmy Lime se s naší městskou částí nedohodli, jak se zavázali v memorandu podepsaném s hl. m. Prahou, a začali provozovat koloběžky a kola, aniž by přišli s návrhem stanicování těchto dopravních prostředků. S čímž např. firma Lime dodatečně přišla, ale zavázala se, že dodá od SONS, že takto umístěné koloběžky nebudou nevidomým občanům vadit a zároveň doloží od PČR stanovisko, že koloběžky jsou uzpůsobené pro jízdu na silnici, neboť koloběžka je brána jako kolo, a to jezdit po chodníku nesmí.

   Hezký den,

   Josef Gál

   vedoucí odboru
   dopravy a územního rozvoje

 • Otázka: Všeobecné dotazy (Petr Šamerák 29.3.2019 16:37)
  Dobrý den,

  využívám tuto platformu pro několik všeobecných dotazů.

  1) Na "dvojce" bydlím jíž pár měsíců, překvapilo mě, že téměř každou akci, která se uskutečňuje na nám. Míru moderuje pan Musil. Proč radnice vůbec zve "slavné" moderátory - nelze finančí prostředky vložit do samotného programu? Nehledě na to, že stranit neustále jednomu moderátorovi je poměrně zvláštní..

  2) Velmi oceňuji zasazení cibulovin v městské části, vždy je ale sázíte do záhonů, co se děje s odkvetlími tulupány. Věřím, že se cibuloviny nevyhazují..

  3) Na nám. Míru je poměrně hodně ploch, které jsou otázeny dokonalým trávníkem.. v době sucha, vymírání včel a dalšího prospěšného hmyzu - neuvažujete o vybudování větších ploch s loukou? Myslím, že by taková věc slušela i dalším místům.

  4) Všiml jsem si, že mnoho reflektů na nám. Míru, které osvětlují kostel a divadlo jsou nefunkční. Ač toto není záležitost MČ, můžete prosím urgovat majitele o nápravu? Jedná se o důvležitý bod MČ, myslím, že i když osvětlení není v majetku, je třeba hlídat jeho provoz.

  5) Neuvažujete o tvorbě nových stránek? Ty současné jsou za hranicí snad vše, i samotná informovanost je poměrně mizivá. To stejné platí o FB.. místo příspěvků o postních nedělích bych uvítal konkétní informace o fungování MČ2.

  6) Může prosím MČ sama urgovat u dopravního podniku o instalaci s odjezdem a příjezdem tramvaji na zastávkách?
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 8.4.2019 8:45)
   Dobrý den, pane Šameráku,
   zde jsou odpovědi na Vaše dotazy:

   Ad 1
   Akce moderované panem Musilem na náměstí Míru jsou v každém roce pouze dvě: velikonoční Modré pondělí a vánoční Advent u Ludmily. Jedná se o tradici, oceňovanou návštěvníky obou událostí – u lidí je tento moderátor velmi oblíbený a již nyní se mnozí těší na Modré pondělí, jež bude pan Musil moderovat i po svém úrazu. Navíc jej vnímají jako svého souseda z Prahy 2, kde má trvalé bydliště, a sdílejí jeho „dvojkový“ patriotismus.
   Dále moderoval pan Musil Vinobraní, kde je jeho jméno pouze jednou ze součástí kompletní nabídky pořádající agentury, vzešlé jako vítěze z výběrového řízení.

   Ad 2, 3, 4
   2) Na náměstí Míru (vedle kostela a kolem pomníku bratří Čapků) i v dalších parcích např. v Havlíčkových sadech, Lumírových sadech, Riegrových sadech jsou vysazovány cibuloviny i mimo záhony přímo do trávníků. Tyto cibuloviny zůsťávaji na daném místě i několik let než zdegeneruji a ztratí se. Cibuloviny ze záhonů jsou po odkvětu vyndány, následně vysušeny a použty při vysadbách na podzim. 

   3) Ve většině parků máme nastavenou intenzivní údržbu a to z toho důvodu, že jsme v centru hl.m. Prahy a  máme na starosti historické parky,  které musí být pravidelně udržovány. Jedinou květnatou louku jsme založili v parku Folimanka hned nad horní cestou.

   4) Děkujeme za Váš podnět ohledně nefunkčního osvětlení na náměstí Míru, předali jsme jej správci veřejného osvětlení, kterým je Technologie hlavního města Prahy, a. s.

   Ad 5
   Stránky budeme modernizovat.

   Ad 6
   Městská část informační systém vyžaduje, je to ale v gesci Dopravního podniku hl. m. Prahy.

   Hezký den,

   Petr Tomíšek
   webadmin

 • Otázka: Nepovolený zábor chodníků koly III. (Dan Richter 4.4.2019 0:33)
  Vážený pane Gále, reaguji na Vaši předchozí odpověď, kdy jste mi napsal: "Dokonce pro Vaši informaci, silniční zákon dovoluje dětem do 10 let jezdit po chodníku…". Žádám Vás, abyste uvedl konkrétní číslo paragrafu a jeho citaci textu zákona o provozu na pozemních komunikacích, zákon č. 361/2000 Sb., a doložil tak své tvrzení jinak budu požadovat Vaše odvolání z funkce vedoucího odboru dopravy a územního rozvoje ÚMČ Praha 2 pro neschopnost vykonávat tuto funkci z důvodu neznalosti zákona.
  • Odpověď: (Petr Tomíšek (Webadmin) 4.4.2019 8:15)

   Dobrý den,

   musím přiznat a omluvit se, máte pravdu, v zákoně je totiž poněkud nejasný dovětek za středníkem, zejména ve vztahu k § 53 odst. 2, podle kterého jiní účastníci provozu než chodci nesmějí chodníku užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak. Výslovná úprava umožňující jízdu cyklistů po chodníku a stanovící pro ni pravidla totiž v zákoně i nadále chybí, přičemž na tom nic nezměnila ani novela z roku 2016. Ta sice doplnila nové ustanovení § 40 odst. 2, podle kterého, je-li povolen vjezd cyklistů na chodník nebo stezku pro chodce, použijí se pro jejich pohyb § 39 odst. 5 a 7 obdobně, ani z této nové však úpravy neplyne dovolení jízdy cyklistů na chodníku.

   Ještě dodatek:

   § 58 odst. 2. Silničního zákona Dítě mladší 10 let smí na silnici, místní komunikaci a veřejně přístupné účelové komunikaci jet na jízdním kole jen pod dohledem osoby starší 15 let; to neplatí pro jízdu na chodníku, cyklistické stezce a v obytné a pěší zóně.

   S pozdravem

   Josef Gál

   vedoucí odboru

   dopravy a územního rozvoje 

Zveřejněno: 12.04.2010 – webadmin@praha2.cz