51 let od sebeobětování Jana Palacha

Starostka Prahy 2 Jana Černochová i letos vzpomněla na Jana Palacha, studenta, který obětoval svůj život, aby vyburcoval národ. Učinila tak u stříbrné medaile ve tvaru Palachových rtů, již zhotovil medailér Otakar Dušek podle posmrtné masky, jejímž autorem je Olbram Zoubek.
Palach se v Praze 2 narodil i zemřel. Na budovu bývalé porodnice v Londýnské ulici č. 15, v níž se narodil, městská část umístí pamětní desku; informaci o Palachově narození v Praze 2 potvrdil teprve loni na podzim historik Petr Blažek, autor brožury Jan Palach: Průvodce místy paměti na území městské části Praha 2. Dnešní den, tedy 16. leden, je i zásluhou poslanecké iniciativy Jany Černochové významným dnem České republiky – Den památky Jana Palacha.

Text a foto: kav

51 let od sebeobětování Jana Palacha

Starostka Prahy 2 jana Černochová si připomněla Jana Palacha u stříbrné medaile ve tvaru Palachových rtů